Fruktóza – metla lidstva
Možná budete považovat titulek za příliš expresívní, nebo dokonce za přehnaný. Vždyť ovoce obsahuje fruktózu a je přesto všeobecně doporučovanou potravinou, která patří denně na náš stůl.
To je svatá pravda, ovšem to by se fruktóza, nebo řepný cukr (sacharóza), který fruktózu taktéž obsahuje, nesměl přidávat do spousty potravin, kde byste to možná ani nečekali.
Problémem tedy není v žádném případě ovoce, ale příliš vysoký příjem fruktózy z průmyslově vyráběného jídla (zde si představte hotovky, fast foody atd.) a slazených nápojů.
Člověk není metabolicky adaptován na takové kvanta fruktózy, která se vyskytuje nejen v ovoci, ale hlavně v kukuřičném sirupu, v nealkoholických nápojích atd., stačí jen číst nutriční etikety potravin.
Proč je fruktóza tak nebezpečná a jak to celé funguje?
Na rozdíl od glukózy, která způsobuje sekreci inzulínu v pankreatu, který se společně s hormonem glukagonem stará o regulaci hladiny cukru v krvi, to fruktóza nečiní, protože se z trávícího traktu absorbuje jiným způsobem a používá taktéž jinou transportní cestu (GLUT5), než glukóza (GLUT4).
Fruktóza není schopna vstoupit do buňky, protože má většina buňek omezený počet GLUT5 transportérů a je tak z většiny metabolizována játry. V rámci tohoto metabolického procesu se produkuje glycerol, což je základní stavební kámen podkožního tuku. A jsme přesně tam, kde jsme nechtěli být a to ještě není bohužel všechno.
Příjem fruktózy má za následek stimulaci hormonu ghrelinu a kyseliny močové, což není vůbec dobré.
Ghrelin je totiž zodpovědný za pocit hladu a kyselina močová je podezřelá z účasti na vzniku kardiovaskulárních chorob.
Z logiky věci tedy plyne, že čím více přijmete fruktózy, tím větší budete pociťovat hlad a začarovaný kruh se uzavírá.
Čili závěrem
Si můžeme zrekapitulovat následují fakta. Ovoce v přiměřeném množství do jídelníčku rozhodně patří, ale je nutno kontrolovat příjem „skrytých“ zdrojů sacharózy a fruktózy. Je to také jeden z dosti častých důvodů, proč začínajícím kondičním cvičencům dělá problémy zhubnout, přestože se poctivě věnují aerobním aktivitám. Někteří jedinci dokonce mohou i přibrat, protože si myslí, že musí na základě zvýšeného energetického výdeje, zvýšit také příjem potravy, což je apriori velmi správný předpoklad. Pokud je tedy vaším cílem redukce podkožního tuku, je nutné nejdříve ze všeho radikálně změnit stravovací návyky a vyloučit skryté zdroje fruktózy ze stravy. (3581)