Složení tréninku

Každý trénink by měl být individuální a respektovat situaci cvičícího. Trénink by neměl být příliš dlouhý. Čím déle trvá, tím nižší je náklonnost ke cvičení. Nelze zařadit do jednoho programu jak posilování, aerobní aktivitu a protahování. Složení tréninkuNapříklad při jízdě na kole do přírody si zajistíte aerobní aktivitu. Protahování lze rozdělit na více částí a provádět ho jako součást rozcvičení před posilováním nebo kdykoliv během dne. Posilování se hodně slučuje s návštěvami fitness centra. Můžete si zakoupit pár nakládacích jednoruček a cvičit sami pokud máte chuť a čas.

Existuje mnoho možností, jak si vybrat správný trénink. Možností se mohou lišit podle času, zaměstnání, věk a i zkušenosti se cvičením. Jeden trénink nevydrží napořád. Proto je nutné ho čas od času měnit. Odstraní se tím styl působení cviků na vaše tělo, zmizí jednotvárnost zátěže. Hodně lidí obměnuje trénink při každém tréninku. To neznamená, že zcela změní program, ale pouze mírně přidávají zátěž, přehazují cviky + jejich pořadí, volí různé počty sérií a opakování nebo zkracují či prodlužují délku přestávky. Tohle většinou dělají zkušenější lidé, kteří znají své možnosti.

Další skupina lidí zaběhnutý systém velice nerada mění. U začátečníků je důležité, aby trénink dodržovali a řídili se pokynem trenéra, kterého si zaplatili.

Posilování – nenahraditelná aktivita člověka a je základem fyzické stimulace. Tělo se skládá z horních a dolních končetin, hrudníku, ramen, zad a břicha. Každá skupina by měla být zatížena dvakrát nebo vícekrát během týdne. Dochází k výdeji energie, dochází k nárůstu svalové hmoty, zvýšení bazálního metabolismu a tím ke zlepšení podmínek pro kontrolu hmotnosti.

Aerobní aktivita – cílem je zlepšení vytrvalost a schopnost těla, pozitivně naladit srdce a cévy a zvyšovat energii. Intenzita by měla být taková, aby dopravila v oběhové a dýchací soustavě do svalů dostatek kyslíku, glukózy a aminokyselin. Při příliš vysoké intenzitě se zvýší tvorba kyseliny mléčné + změna pH krve a dochází k vyčerpání. Po pauze se možné opět pokračovat. Cílem je najít takovou zátěž při níž jste schopni vydržet a udržovat rytmus cca 15 – 30 minut bez vyčerpání.

Protahování – svaly mají schopnost k oslabování a ke zkracování. Když se pravidelně necvičí, dochází k narušení pohybu. Projevuje se to jako bolest v kloubech, vazech a svalech. Protažením se proto zabranuje zkrácení svalů.

Zdroj foto: http://www.reviewjournal.com

(2761)