Doplňková diagnostika k nárůstu objemu a síly

V kondiční kulturistice hraje důležitou roli diagnostika nárůstu svalové hmoty i síly. Sledování vývoje umožnuje lépe a účinněji dosahovat vytčených cílů. Mezi základní diagnostické metody (tak jednoduché, že pojem diagnostické metody zní až příliš odvážně) patří krejčovský metr na měření obvodů a osobní váha na měření hmotnosti.
Doplňková diagnostikaKondiční posilování však není pouhou otázkou kilogramů a centimetrů, ty jsou důsledkem komplexní cesty za zdraví, síle, kráse, sebevědomí a spokojenosti se sebou samým. Takové hodnoty ztěží změříme a zvážíme, přestože jsou těmi nejdůležitějšími. Účinná a přitom velmi jednoduchá metoda však existuje a poslouží stejně dobře jako velké zrcadlo. (Daná technika nefunguje u osob s poruchou vnímání vlastního tělesného schématu).

Potřebujeme čistý list papíru, na který od kraje do kraje vyneseme následující škály:

Nedělám pro své zdraví nic ——————– Dělám pro své zdraví maximum
Jsem slabý ———————————— Jsem silný
Jsem unavený ———————————- Jsem plný energie
Nejsem přitažlivý —————————– Jsem přitažlivý
Moje tělo se mi nelíbí ———————— Moje tělo se mi líbí
Nejsem spokojený se svým tělem —————- Jsem spokojený se svým tělem
Nemám svoje tělo rád ————————– Mám svoje tělo rád
Stydím se za svoje tělo ———————– Na svoje tělo jsem pyšný
Na své tělo se nemůžu spolehnout ————– Na své tělo se mohu spolehnout

Škály by měly být stejně dlouhé, aby výsledek testu nebyl ovlivněn grafickou úpravou. Čím delší úsečka, tím lépe, výhodné je použít list A4 podélně, škála je pak přibližně 20 centimetrů dlouhá. Udělejte na úsečce bod tam, kde se poslední měsíc cítíte být. Snažte se rozhodovat přesně, můžete pro pomoc úsečku rozdělit na deset dílů. Jeden dílek pak bude představovat deset procent. Opakujte po měsíci a sledujte ten rozdíl.

Budeme-li takový list papíru mít na očích, poslouží jako motivační pomůcka. Negativní hodnoty na straně levé nás straší, k pozitivním cílům na straně pravé směřujeme. Vidíme naše pokroky i rezervy. Uvědomovat si cíle vlastního počínání může být s touto metodou jednodušší.

Autor: Leoš Žárský

(1927)