Co jsou aminokyseliny?
Aminokyseliny představují základní stavební kámen bílkovin. Jsou to běžné látky, které do těla přicházejí v podobě potravy. Velmi oblíbené jsou stále častěji i jako doplněk stravy sportovce. Aminokyseliny jsou mezi doplňky občas přehlížely a ne zřídka i přeceňované. Mnoho začátečníků po nich sahá a ani neví prečo.Význam pravidelného přísunu aminokyselin potravou je dost velký. Tělo nedokáže nárazově přijmout velké množství aminokyselin a je proto třeba stravovat se pravidelně. Situace nadbytku může nastat už například při vynechání snídaně a zkonzumování na aminokyseliny, resp. proteiny vydatného obědu.
Kdy je nejlepší užívat aminokyseliny?
Aminokyseliny jsou vhodné téměř vždy. V objemové fázi je však jejich užívání sporné. Nejsou tehdy vysloveně nutné. Ve stravě se nachází dostatek energie a tělo nemá důvod odbourávat svalovou hmotu.
Pokud si uvědomíme, že bílkovina se skládá z aminokyselin, je jasné, že v proteinovém přípravku najdeme je široké spektrum. V případě že tělo již přijímá vše potřebné z bílkovin, samostatné aminokyseliny nemusí být nezbytně nutné. V lepším případě stojí až na druhém místě.
V jejich prospěch hovoří rychlá a snadná vstřebatelnost. Aby se bílkoviny rozložily a strávili, potřebuje organismus jistý čas. Pro tělo je proto výhodné, pokud dostane potřebné látky z různých zdrojů.
Má smysl užívat aminokyseliny během diety?
Určitě ano. Při tréninku kde se sportovec snaží zhubnout, mají aminokyseliny větší význam než komplexní proteinové přípravky. Častým jevem při hubnutí je ztráta aktivní tělesné hmotnosti. Člověk se těší z pohledu na ručičku váhy, ale ztracené kila nemusí být tuk. Často jsou to bohužel i svaly. Stejné riziko číhá i při rýsovacím tréninku sportovce, který posiluje.
Aby neztratil nabyté svaly, je třeba je chránit. Těžko natrénovaná objem se dá udržet správnou výživou. Bílkovinný přípravek je výborným zdrojem proteinů. Obsahuje ale i jisté množství nechtěných tuků a cukrů. V rýsovacím tréninku to může znamenat energii navíc a překážku v dosažení cíle.
Naproti tomu aminokyseliny jsou čisté a lehce stravitelné. Při rýsovacím tréninku, nebo hubnutí, tak dokáží pomoci udržet získanou svalovou hmotu, za současné ztráty tělesné hmotnosti z tukových zásob.
Jaké jsou nejlepší aminokyseliny?
Za nejhodnotnější aminokyseliny se považují produkty získané ze syrovátkového hydrolyzátu. Vysokou hodnotu má i vaječná bílkovina.
Dávkování
Jednorázová dávka je 5-7 gramů. Toto číslo může být ale jiné, podle hmotnosti člověka a intenzity samotného tréninku. Pokud si prohlédnete etikety několika výrobců zjistíte, že i zde může být dávkování trochu jiné.
Aminokyseliny se dávkují hlavně před a po tréninku. Mohou se užívat i ráno na lačno. Některé studie je doporučují i večer před spánkem na podporu tvorby růstového hormonu.
Aminokyseliny nemají žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky, pokud se několika násobně nepřekračuje doporučené dávkování (možná žaludeční nevolnost).
Funkce
Obecně můžeme hovořit o těchto funkcích aminokyselin:
1.ochrana svalových vláken před poškozením a tvorba buněk svalové hmoty
2.katalytické (enzymy)
3.transportná (hemoglobin)
4.obranná (protilátky)
5.regulačná (hormony)
6.ochrana svalové hmoty před devastací v průběhu redukce nadváhy
7.pohybovú (kontrakce svalových vláken)
Dělení
Existuje více různých dělení aminokyselin:
Glukogénne aminokyseliny
alanin, arginin, kyselina asparagová (asparagin), cystin, kyselina glutamová (glutamin), glycin, histidin, hydroxyprolin, methionin, prolin, serin, threonin, valin
Ketogénne aminokyseliny
leucin
Smíšené aminokyseliny
isoleucin, lysin, fenylalanin, tyrosin, tryptofan
Esenciální aminokyseliny
Esenciální aminokyseliny si tělo neumí vyrobit a musí je proto získávat z potravy. Patří sem: arginin, histidin, isoleucin, leucin, lysin, methionin, phenylalanin, taurin, threonin, tryptofan, valin.
Neesenciální aminokyseliny
Neesenciální aminokyseliny si tělo naopak dokáže obstarat podle potřeby. Patří sem: alanin, asparagin, cystein, glutamin, glycin, histidin (esenciální je pro děti), karnitin, prolin, serin, tyrosin. I když tělo není u neesenciálních aminokyselin závislé čistě jen na potravě, neměl by být jejich příjem zanedbáván. Jsou stejně důležité a při kombinaci některých faktorů jako je například nevyvážená strava a těžká fyzická zátěž, může nastat jejich nedostatek.
Aminokyseliny existují ve dvou různých formách. D-forma a L-forma. Jejich složení je totožné, ale liší se navzájem zrcadlově převrácenou strukturou. Běžně v přírodě se vyskytují aminokyseliny zejména v L-formě. Výjimkou je snad jen fenylalanin, který se vyskytuje v obou variantách. Tělo lépe přijímá aminokyseliny v L-formě a proto jsou výrobky často označovány s touto předponou.
Zdroj: internet (12702)
[…] jídla je bílkovina (ať už živočišná, nebo rostlinná) rozkládaná na tzv. aminokyseliny. Aminokyselina je základní stavební jednotkou bílkovin. Esenciální aminokyseliny musíme přijímat pravidelně v potravě, protože si je tělo neumí […]