Kiwi
V 7. a 8. století byla v čínských lékařských knihách popsána nemoc, která odpovídá symptomům nedostatku vitamínu B1. Také kurděje, způsobené nedostatkem vitamínu C, byly objeveny již v 15. století. Mnohem později, v roce 1753 zjistil skotský lékař James Lind, že proti této chorobě námořníků pomáhají citrony a pomeranče.
I v současné době patří zdravá strava k častým tématům. Významnou roli hrají také vitamíny. Sice nám nedodávají ani energii, ani nejsou stavební látkou jako bílkoviny, sacharidy nebo tuky, ale přesto je potřebujeme. Naše tělo si je neumí až na malé výjimky samo vytvořit, a proto je nutné dodat vitamíny do organismu stravou.
Vitamíny pomáhají při získávání energie v organismu, při tvorbě enzymů, hormonů a krevních buněk. Stačí jen malé množství vitamínů a udržíme pevné zdraví. Na druhé straně nedostatek některého z vitamínů může vyvolat závažné onemocnění. Největší množství vitamínů mezi všemi druhy ovoce obsahuje kiwi. Stačí jedno denně a pokryjete celou denní dávku, tedy 75 mg. Jeden plod kiwi (100g) obsahuje 100 mg vitamínu C, a nezanedbatelné množství vitamínu E, který má vliv na látkovou výměnu a snižuje hladinu cholesterolu.
Typickým zdrojem vitamínu E jsou oleje, různá semena a ořechy. V ovoci sice není většinou významné množství vitamínu E, ale kiwi a avokádo jsou výjimkou. Kiwi se také právem říká vitamínová kapsle, obsahuje také dostatek vitamínu B1, B2, B3 a provitamínu A. Dále obsahuje velké množství minerálů jako například draslík, vápník a magnesium. Srovnáme-li obsah draslíku v kiwi a banánu, je stejný a navíc má kiwi je 40 procent kalorií. Další významnou předností kiwi je vysoký obsah vlákniny, která má příznivý vliv na trávení. Když víme kolik kiwi výhod má, stálo by za to, zařadit jej alespon jednou denně do svého jídelníčku. Sezóna čerstvých kiwi je především v květnu, ale výborné zelené plody si můžete dopřát i v jiných měsících. Kiwi lze použít do salátů nebo je jezte čerstvé.
(2366)