Pomeranč
Pomeranče obsahují látky snižující vysoký krevní tlak, cholesterol a působí protizánětlivě. Nejvíce těchto látek najdeme ve slupce a také hned pod slupkou pomeranče a to v bílé dužnině. Zde je jich mnohem více než ve vodnatém středu.
Tyto velice zdraví prospěšné látky jsou často nevyužity hlavně při výrobě pomerančového džusu. Pomeranče dále obsahují níže zmíněný zázračný Vitamin C, užitečnou vlákninu, některé důležité Vitaminy B zahrnující thiamin, foláty, kyselinu panthotheinovou (B5), vitamin B6 (pyridoxin) a riboflavin (B2). Nadále obsahují Vitamin A (ve formě beta-karotenu) a minerály vápník a draslík. A podobně jako pitím grapefruitového nebo jablkového džusu redukujeme riziko tvorby ledvinových kamenů díky kyselině citrónové. Také půst pouze na čerstvé pomerančové šťávě rozpouští hleny a pomáhá uvolnovat zbytky degranovaných jídel usazených ve střevech.
Mnoho lidí podstoupilo pod dohledem doktorů několikatýdenní orange-juice půst se skvělými výsledky. Jen si vzpomenme na omlazovací metody doktora Normana Walkera! Podle dalších lékařských studií, konzumace pomerančů snižuje také riziko tvorby vředů a rakoviny žaludku a plic. Zdraví prospěšné látky v pomeranči pokračují jejich vlákninou. Jeden pomeranč obsahuje asi 15 procent denní dávky vlákniny, která se ukázala být prospěšná také ke snížení hladiny cholesterolu v krvi a být pomocná při prevenci atherosklerozy. Vláknina také dokáže pomáhat držet hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Také díky tomuto může být pomeranč zdravá pochoutka pro lidí trpící cukrovkou. Navíc přírodní ovocný cukr v pomeranči – fruktóza, může být nápomocná k udržení hladiny cukru v krvi před jeho zvýšením po jídle, příliš vysoko. Vláknina pomeranče dokáže na sebe navázat rakovinotvorné chemikálie a udržet je od vstřebání střevem, což je další pozitivní věc na ochraně proti rakovině. Nadále pomerančová vláknina pomáhá redukovat nežádanou zácpu a nebo průjem těm, kteří trpí podrážděným střevem.
(2828)