Rady a zásady při posilování hýždí a nohou
Dolní část těla je nejvíce problémová. Většině se nelíbí tvary nohou a hýždí. V této oblasti mají hodně starostí ženy.
Kolem pánve a hýždí se jim ukládá množství tuku. Proto mají motivaci více pečovat o tyto partie. Mnoho žen touží po pevných hýždích a pevných bocích. Tento problém řeší buď chirurgickým zákrokem nebo rozumnějším pravidelným pohybem a životosprávou. Nejlepším způsobem jak začít je konzumace zdravé výživy a aerobní aktivity, která pomáhá spalovat přebytečný tuk.
- Při posilování hýžďových svalů je optimální co nejnižší poloha. Je hodně stabilní a zlepší kontrolu při kontrakci svalu.
- Hýžďový sval posilujte co nejvíce ve vzpřímeném postoji, v kleku, na zádech, na břiše a na boku.
- Pokud používáte cvik zanožení, nesmí se ohyb v kyčelním kloubu změnit na prohnutí v bedrech.
- Pánev musí zůstat zafixovaná a stažením hýždí se pánev přirozeně podsadí.
- Při cvičení v leže na zádech se snažte o přitlačení pánve k zemi.
- Při lehu na břiše si lze pomoci tak, že si dáte pod břicho srolovaný ručník. Tím se zamezí naklonění pánve vpřed a v prohnutí v bedrech.
- Pokud při unožování částečně přednožíte, je posilování středního hýžďového svalu změněno zapojením stehenním napínačem. Ten se nemá posilovat, ale pouze protahovat. Je to chyba, která se vyskytuje při cvičení v lehu na boku a ve stoji.
- Úhel rozložení bývá cca 30 – 40 stupnů.
- Střední hýžďový sval se nemusí posilovat pouze unožením. Lze to i cvikem – hluboký dřep rozkročný.
- Svaly přitahovačů nepřetěžujte opakovaným posilováním. Tuk se neodstraní cíleným cvičením. Tyto svaly se posilují při cvicích zaměřených na dolní část těla.
- Důležité je i posilování zevní strany stehen.
- Nejbezpečnější poloha při posilování zevní strany stehen je leh na boku s pánví kolmo k zemi a spodní pokrčenou nohou pro lepší stabilitu při cvičení. Hlavu si položte na vzpaženou ruku.
(3902)