Vybrat si tu správnou cestu
Jeden princip, jeden plán pro všechny. Je to vůbec možné?
Je logické, že každý, kdo začíná cvičit, nebo už i začal, hledá vždy tu správnou cestu, se kterou bude mít opravdu nejlepší výsledky. Ale je opravdu něco takového jako zázračný tréninkový plán, který je jediný nejlepší a to pro každého z nás?
Musím tě zklamat. Žádný tréninkový princip, který by byl nejlepší pro všechny není.
Také jsem v mých začátcích hledal ten nejlepší způsob jakým se zbytečně nezdržovat, ať je pokrok co nejlepší.
Trénink celého těla třikrát týdně.
To jsou nejčastější rady pro začátečníky a mírně pokročilé. Tak jsem se i já vrhl s elánem do toho, vždyť mám to nejlepší co je a tak to píší.
No na moje překvapení jsem najednou s každým tréninkem elán ztrácel. Místo toho abych se do posilky těšil, jsem najednou jen čekal, kdy už budu mít svůj trénink za sebou a to se stupňovalo, že jen při pomyšlení na trénink mi bylo špatně.
Začal jsem přemýšlet, jestli je to ta správná cesta, vždyť člověk by se měl na trénink těšit a jít na něj s radostí, ne násilím a s nechutí.
Zde možná ti, co nedají dopustit na trénink celého těla budou, mít námitky. Dá se říci, že někteří by se hádali až do krve, že je jen jedna cesta a ta je správná.
Já se tu nebudu s nikým hádat, opravdu to není pro všechny. Znám borce, kteří tak cvičí a jsou spokojeni a samozřejmě i výsledky mají a nikdy jsem netvrdil, že je to špatný tréninkový plán. Dokonce jsem pár lidem i sestavoval trénink celého těla.
Jedna svalová partie týdně
Je zajímavé, že hlavně odpůrci tohoto způsobu ho rádi spojují s anabolickými steroidy. Tvrdí, že tenhle trénink je pro naturály nevhodný.
Přitom je opravdu mnoho lidí, kteří tak cvičí, mají výsledky a jsou spokojeni.
Ku příkladu takový Pavel Brožek, mistr světa v naturální kulturistice šel ještě dále. Cvičí jen jednu partii denně a vysvětluje to tím, že pokud si dá dvě či více, ty další už odflákne.
Natural by s dopingem spojovaný neměl být a funguje mu to. Někdo možná bude namítat, že s full body tréninkem by dosáhl lepší výsledky. Možná jo, ale možná by už ani necvičil a vykašlal by se na to. Pokud tě to nebaví, je těžké setrvat.
Partie dvakrát týdně
Je to takový kompromis a nazval bych ho zlatým středem. No v případě, že se rozhodneš cvičit jednu partii dvakrát týdně, nemůžeš jít každý trénink nadoraz. Musíš si dát jak těžší, tak i lehčí trénink. Při stálém cvičení s maximálními váhami až do selhání skončíš přetrénovány a výsledky se zastaví.
Přestal jsem se učit od lidí, kteří mají jen jednostranný názor
Z mého pohledu jsou to tak trochu sobečtí lidé. Vidí jen sebe a tak mají představu, že jen to, co jim vyhovuje, je to správné pro každého. Nedívají se na odlišnosti jiných, což je podle mě chyba.
Marně mi bude někdo tvrdit, že mléko je třeba pít a jaké výhody to má při cvičení, když mně mléko nedělá dobře, jsem totiž alergický na laktózu. No já jen kvůli tomu, že mléko nepiji, nebudu psát anti-články proti mléku, vždyť pro někoho je mléko super.
Dorian Yatez se také vyjádřil, že největší pokroky v rozvoji stehen dosáhl, až když přestal cvičit klasické dřepy a nahradil je jinými cviky. Kdyby se držel slepě jen standardu, co se píše, že králem cviků na nohy je dřep, své nohy by nedokázal až tak vypracovat.
To, že dřepy jsou opravdu základ, je pravda, ale jsou lidé, kterým opravdu ten cvik nesedí a to je vlastně výjimka z většiny. Hlavně vysocí lidé mívají problémy s dřepy.
Tím jsem chtěl říct, aby ses raděj učil spíše od lidí, kteří se zajímají o věci v širším smyslu, ne jen svým pohledem na to, co funguje právě na nich.
Trénink 3 + 1
Tento trénink jsem šel poprvé podle Arnolda, čili formou pyramidy a většího počtu cviků a sérií po 5 – klasická Arnoldova oblíbená metoda.
Během měsíce jsem měl úžasné výsledky. Moje strava byla dost podivně složena, bylo to 20 let dozadu.
Nakoupil jsem si spoustu hovězího masa, vajec a sušeného bílku, sacharidy tvořily těstoviny a rýže a zeleninu jsem měl převážně mraženou kukuřici.
Za den jsem jedl dvě porce masa, jednu porci jídla z 5 kusů vajec a zbytek jsem se nacpával sušeným bílkem.
Nebylo to ideální a teď bych to tak nedělal, ale s výsledky jsem byl spokojen, což bylo podstatné.
Fungovalo to celý měsíc, ale pak nastalo zastavení pokroku a také síla šla spíše dolů než nahoru.
Tehdy jsem nechápal, co se děje. Arnold krásně popsal trénink, ale o regeneraci se již tolik nezmínil a přiznám se, kdyby se tam i o ní zmínil, možná bych to přeskočil a ani nečetl.
Nechápal jsem, že 6 krát do týdne nemůžu jít stále na doraz, že je třeba buď nějakou pauzu, nebo zařadit nějaké lehčí trénink.
Jak tedy vlastně začít
Více podstatné než výběr tréninku, je začít se učit správné technice. Naučit se cvičit tak, aby si dokázal procítit sval a provedl svůj cvik technicky správně. Nevěřím tomu, že při jednom tréninkovém plánu zůstaneš celý život, určitě to budeš měnit a techniku budeš potřebovat při každém tréninku bez ohledu na způsob.
Takový mrtvý tah není pro začátečníka vhodný, ale mnoho lidí ho začne cvičit hned od začátku. A asi nikoho jsem neviděl, že by to nejprve zkusil s prázdnou tyčí, dokud si osvojí správné držení těla. Hlavně kvůli egu, které jim to nedovolí a musí si tam naložit váhu, se kterou se při nejlepším nenaučí správnou techniku a přinejhorším zraní tak, že cvičení bude už jen minulost.
V tomto ohledu jsou super ženy. Nemají potřebu dokazovat si svou sílu a spíše se zaměřují na techniku. No zas s tou váhou to možná až moc opačně přehánějí, tam je spíše problém je donutit si přidat nějaký ten kotouček.
Velmi podstatné je naučit se sval procítit. Je až hodně začátečníků, kteří odcvičí sérii no vlastně ani nevědí, na kterou partii cvičili, sval nedokázali procítit a pohyb táhly spíše jen šlachami než svalem.
Proto si již od počátku buduj správné návyky a techniku. Budeš ji potřebovat celou dobu, co se cvičení vydržíš věnovat a doufám, že Ti to vydrží opravdu dlouho.
Tak to jen tak stručně, abyste chápali, že jen proto, že to tak dělá někdo jiný, nemusí to být dobré i pro tebe. (6051)