Warm – up

Warm – up znamená fáze zahřátí, která následuje před hlavní částí tréninku. Tělo nemá schopnost během okamžiku zvýšit na plný výkon. Právě k tomu slouží fáze zahřátí, kterou se připravíme na intenzivní zatížení. Mnozí sportovci toto podceňují tuto fázi a často, buď z nedostatku času warm – up vynechávají.

Warm – up má následující účinky:

  • zlepšení fyzické a psychické připravenosti
  • zlepšení pohybové koordinace
  • sníží riziko zranění

Tato fáze by měla trvat okolo 10 – 15 minut, vyznačuje se zatížením – kardio tréninkem nebo vytrvalostí. V posilovnách jsou pro tento účel bežecké a cyklistické trenažéry. Dalším možným způsobem zahřátí je chůze nebo jízda na kole. Pokud cvičíte doma, stačí provést několik aerobních cviků. Puls by neměl překročit „160 – věk“. Pokud není k dispozici přístroj na měření tepové frekvence, měli byste být schopni souvislého rozhovoru. Optimální teplota je okolo 39 °C, která zajišťuje potřebnou rychlost biochemických procesů látkové výměny.

Všeobecné zahřátí působí také jako ochrana proti zranění. Svaly, šlachy a vazy se stávají pružnějšími a klesá možnost jejich přetržení. Warm – up pomáhá srdečnímu, plicnímu a oběhovému systému – zlepší se tepová frekvence a okysličení krve. Je i možné se věnovat individuálnímu protažení např. speciálnímu protažení zkrácených svalů nebo odstranění následků zranění ramen.

(2347)