Žijeme kondiční kulturistikou

Článek je o tom úplně nejzákladnějším a nejdůležitějším a je věnován všem, kteří mají něco společného s kondiční kulturistikou (tj. kondičním posilováním), ať už s ní začali, začínají nebo chtějí začít. Na úvod – není o tom, proč, co a jak dělat, protože takových článků je mnoho. Stať je o tom, proč a jak správně myslet o kondiční kulturistice. Často stačí si jen o něco více uvědomit určité souvislosti a dostaví se úspěch v daleko větší míře než kdybychom se při cvičení více zpotili a více si naložili. Vědět – nikoliv zvedat – je klíčem k pravému úspěchu na poli fitness a nejde přitom o neužitečnou znalost exaktních poznatků, nejnovějších výzkumů nebo roztodivných teorií (přičemž ty paradoxně mnoho lidí detailně ovládá).

Je zde řeč o tom nejzákladnějším kamenu našeho chování a motivace ve vztahu ke cvičení. Jde o to prvotní PROČ, ve kterém máme mnozí, ruku na srdce, stále ještě mezery (a nemusíme o tom ani vědět). Článek vychází z toho již notoricky známého – kondiční kulturistika je životní styl a nejde jen o to zvedat váhy a pít věci z prášku. Úspěch je dán celkovou architekturou životního stylu. Samozřejmě mohu kouřit, pít, málo spát, cvičit nepravidelně a tak nějak všelijak, neprotahovat se, jíst cokoliv, ale nemohu se divit výsledkům, které budou takovému chování přímo úměrné.

V případě, že to myslím vážně a jde mi o své zdraví, sílu a krásu – musím nejen vědět, MÍT JASNO, ale především žít životním stylem, který bude fungovat a dávat smysl jako celek. Časem dojde na okamžik, kdy se nad svým životním stylem a jeho neřestmi budu chtě – nechtě zamýšlet. Nestanu se puritánem, zavilým bojovníkem proti alkoholu ani spasitelem světa před bůčkem. Najdu kompromis, který bude příjemný a přínosný. Z téhle filosofie vychází nejen tento příspěvek, ale celé hnutí fitness, potažmo je to zlaté pravidlo života. Život a posilování má být užitečné, zdravé a správné a příjemné nebo zábavné

Prvním klíčem je porozumění vztahu zdraví, síly a krásy. Tyto hodnoty nemůžeme vzájemně oddělit, ale celá řada cvičících to dělá. Motivací ke cvičení jim je fyzický vzhled (být více sexy, atraktivnější, odstranit přebytečný tuk) nebo síla (být více silnější, výkonnější). Málokdy je motivací zdraví (být více ohebnější, zbavit se zbytečného napětí, posílit srdce, kosti, klouby, imunitní systém) a téměř vůbec jsou motivací všechny tři cíle zároven, přičemž tyto hodnoty vzájemně souvisejí nebo dokonce znamenají totéž.

Uvedu příklad. Často potkávám při cvičení lidi, kteří jsou cítit cigaretovým kouřem (teď se dotknu vás kuřáků, ale mluvím z vlastní zkušenosti, také jsem bohužel kouřil). Kuřák – kondiční kulturista chodí cvičit a snaží se o svůj rozvoj (zdraví, síla, vzhled) a zároven je v jeho životě místo pro činnost opačnou a s cvičením neslučitelnou, místo pro kouření. Nejenže takový člověk nemůže cvičit a dýchat naplno, ani přibírat nebude tak, jak by chtěl, dokonce ani cvičení nepřinese relaxační účinek – od toho je cigareta a nemluvím o mnoha jiných dopadech na zdraví i peněženku, kdy je lepší místo krabičky cigaret investovat do kvalitní proteinové tyčinky. U takových lidí není většinou problém, že by neznali zásady správného posilování ani pravidla životosprávy, problémem je nevyjasněnost hodnot na té nejzákladnější úrovni. Fitness vznikl jako směr, který vede ke zdraví, ke kráse a síle a to nejpodstatnější je vůle a přání být zdravý. S tím souvisí hodnoty být silný a krásný. Ale jak může člověk, který sahá po posilování z důvodu zdraví, sáhnout po cigaretě? Protože ví, že každá jedna cigareta akutně ohrožuje tělesný výkon (prokrvení orgánů, zásobení kyslíkem), dochází ke konfliktu. Jak se podívat na věc, abych předešel problémům a byl více úspěšný?

Klíčem k úspěchu je přehodnotit vlastní žebříček hodnot a uvědomit si, že kondiční kulturistika vznikala jako program rozvoje tělesného i duševního zdraví. Rozvoj síly a tělesné kultury (estetické složky těla) je součástí rozvoje zdraví. Zvykli jsme si krásu oddělovat od zdraví, ale kde je zdraví, krása není daleko a naopak. Kondiční kulturistika je tedy program rozvoje zdraví a rozvíjet zdraví znamená pečovat i o vlastní sílu a vzhled a v neposlední řadě, vidíme, že do kondiční kulturistiky patří i dostatek spánku, zdravá strava, vhodné oblečení, hygiena a podobné zdravé věci, které nejsou nudou, ale člověka i baví.

Druhým klíčem je porozumět vztahu mezi tělem a duší. Nejedná se o filosofickou debatu, závěr je jednoduchý, žijeme jen skrze naše tělo a nemůžeme být spokojení a duševně zdraví, když jsme tělesně ochablí nebo dokonce nemocní. Ve zdravém těle – zdravý duch neznamená, že kdo je zdravý tělesně musí být ve všem spokojený; ale, že nemůžeme být skutečně šťastní, když máme těla v nepořádku. Je rozumné nepanikařit, ale přesto si uvědomit, že zlepšit svoji fyzickou kondici je nejen milá zábava, ale povinnost. A vždycky existuje příležitost své zdraví vylepšit (po konzultaci s trenérem, případně přímo z lékařem).

Třetím klíčem (především pro muže) je odstranit z mysle mýty o negativním kultu těla a z toho pramenící blok v péči o své zdraví a krásu. Už slovo krása a muž jakoby nejde dohromady. Známe to my všichni. Pověry říkají, že správný muž se moc nesleduje, není hypochondr a hrdina je ten, kdo s prasklým slepým střevem dojde do nemocnice pěšky a cestou ještě pomůže kamarádovi se stěhováním sedací soupravy do pátého patra. Naopak, homosexuál je ten, který používá deodorant, stará se o své oblečení a má v šatníku více než jedny obnošené džíny a flanelovou košili. Muž má být bohatý, žena krásná. Krásný muž je změkčilý muž. To všechno je na první pohled samozřejmě nesmysl, ale když se zamyslíte hlouběji, zjistíte, nakolik nepozorovaně takové přehnané nesmysly a tvrzení opravdu v naší společnosti fungují. Společnost muže handicapuje v jejich možnostech péče o své zdraví a vzhled. Jakoby ten, kdo chodí posilovat byl snad tupý a agresivní kopec svalů, samolibý pornoherec nebo homosexuální striptér (je smutné, že se symbolem posiloven stala naprostá menšina, o kterou při cvičení zavadíte skutečně jen málokdy). Na obrazovce takové tvrzení působí směšně, v mezilidském kontaktu je smutné. Existují (zjednodušeně a z nadsázkou) jen dva typy lidí, se kterými se mimo posilovnu setkáte. Buď na vás posilování je vidět a potom se u běžných smrtelníků stanete symbolem nějaké duševní poruchy. Ten posiluje, protože si hojí nějaké komplexy. Nebo na vás posilování moc vidět není, v tom případě je člověk terčem posměchu. Jo ty chodíš do posilovny a jak dlouho?

Situace se lepší, přesto mnozí z nás stále cítí například i ty mýty o soláriu, jakmile se ta zpráva donese mezi spolužáky nebo spolupracovníky. Zlatá rada tedy zní, dbejte o své zdraví, investujete do sebe sama a nepodílejte se na předsudcích o mužích tím, že se jich bojíte a respektujete je. Chovejte se tak, jak cítíte vy, že je správné. Jedná se o vaše tělo, vaše zdraví, váš úspěch a v dnešní době – především o vaše peníze. Pečujte o své zdraví rozumným posilováním, přemýšlejte a bojujte proti mýtům.

Autor: Leoš Žárský

(4534)

Komentáře

  1. Zdravim :) muzu si nejak do budoucna zkazit zdravi nejakyma proteinovyma koktejlama ? :) a jeste se chcu zeptat jestli tady ty proteinovy koktejly budou mit na moji postavu vliv uz jen ve zdravi a take na mojem tele dekuji :)

  2. Skvělej článek, tenhle zveřejnit všem lidem aby se krapet zamysleli.

  3. Ahoj davide chtěl bych se tě zeptat.. je mi 19 let cvičím už 2 roky .. momentální stav muj je 78kg.. momnetálně cvíčím tak že např.. jedu prsa benchpres 50kg-10 jako protaženíí potom jedu 60kg 8krát potom jsi dám 110-4krát potom dám 100-6krát chtěl bych se zeptat jestli to jedu dobře jsem furt stoho blbej a chtěl bych přibrat.. aspon ještě 7 kilo a myslím jsi že to nejde no ale jako přibral sem dost .. nebo například.. jedu kladku za hlavu na záda… 40kg-10krát potom 80kg 5krát 70-7kraát 60-10krát .. chtěl bych se zeptat a poradit jestli to nejedu špatně a nebo nákej lepší trening abych přibral a ještě něco narostlo :-) děkuji za pochopeníí petr

  4. ahoj Davide chtěl bych se na něco zeptat,Jakým způsobem mám cvičit abych dosáhl objemu,po kolika sériích a opakakování,prostě abych přibral na objemu a i váze ? :-) Děkuji

  5. kamile když posiluješ musíš jíst hodne bílkovin ztoho rostou svaly,maso,tvaroh,banán,a tak udelej si pestrou výživu ,jestli ccheš s nečim poradit neni problém napiš mi na email rád pomužu,měj se

  6. Popravdě, posilování nemusí být čistě jenom o vzhledu, síle a zdraví. U kondičního mi dost přijde, že jde především o ten pocit, že člověk něco dělá pro sebe, co ho navíc baví a síla a „krása“ jde tak nějak s tím ruku v ruce. Nikdo se nemůže divit, že má pivní mozol, když vypije osm piv denně, ale přeci jenom jsme Češi a Čech bez piva je tak maximálně čech.
    Posilování je prostředek k relaxaci a nezáleží na tom, jestli člověk relaxuje i u piva, cigarety, dobrého (většinou tedy „nedobrého“) jídla, lahůdek a gaučingu a k tomu všemu posiluje. Stále je to „jen“ relax.

  7. a jak by som sa mal asi stravovat aby som zo sebou dokazal nieco spravit do leta tho je asi 6 mesiacov a jak cvict a thak nejaky plan ak by nekdo vedel pls???